Certyfikat ekologiczny - wszystko, co musisz wiedzieć!
8.jpg

Oficjalnie możemy pochwalić się, że nasze Zdrowo Namieszane mieszanki otrzymały certyfikat ekologiczny! Cały proces trwał dobrych kilka tygodni i wymagał od wszystkich zaangażowanych w proces tworzenia naszych produktów dużego poświęcenia… No właśnie… A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co tak naprawdę kryje się za tym zielonym listkiem?

Jakie korzyści płyną dla Ciebie z faktu, że nasze produkty są eko?

Przede wszystkim, aby produkt uzyskał certyfikat ekologiczny musi spełnić szereg warunków. Zgodnie z przepisami, produkty ekologiczne muszą zawierać w swoim składzie minimum 95% składników ekologicznych – czyli wszystkie surowce, z których korzystamy również posiadają swoje certyfikaty. Wyjątkiem są tylko takie składniki, które naturalnie nie występują w formie ekologicznej jak np. różowa sól himalajska czy soda oczyszczona – w ich przypadku potrzebne są zaświadczenia o braku dodatków w postaci substancji zbrylających oraz GMO (czyli genetycznie modyfikowanych organizmów). Zachęcamy Cię gorąco do dokładnego czytania składów – im prostszy i krótszy, tym masz większą kontrolę nad tym, co trafia na Twój talerz, a w efekcie do Twojego brzucha.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Rośliny są tak wartościowe jak ekosystem, w którym wyrastają. Zubożała przez zbyt dużą eksploatację gleba, zanieczyszczona chemicznymi, sztucznymi nawozami i antybiotykami raczej nie wyda na świat niczego wartościowego… W końcu wszystko co najlepsze w roślinach (witaminy, sole mineralne, antyoksydanty, enzymy…) pobierane jest z jej otoczenia. Oczywiście nie oszukujmy się – trudno w dzisiejszych czasach znaleźć ekosystem idealny, ale rolnictwo ekologicznie walczy ze wszystkich sił, aby zbliżyć się do tego ideału.

W jaki sposób?

  • radykalnie ograniczają stosowanie nawozów sztucznych, antybiotyków, chemicznych środków ochrony roślin. Tak wyhodowane rośliny są w pełni wartościowe i nieskażone trującą chemią!
  • nie korzystają z GMO
  • wybierają do siewu odmiany rodzime roślin dla danego ekosystemu, czyli takie dla których ten ekosystem jest środowiskiem naturalnym i w którym mogłyby żyć bez udziału człowieka. Dlaczego to takie ważne? Po prostu takie rośliny są przyzwyczajone do danego środowiska, są silniejsze i bardziej odporne na choroby i szkodniki w nim występujące.
  • nie stosują wielohektarowych monokultur, czyli takiego systemu rolniczego, który polega na wieloletnim uprawianiu na jednym obszarze roślin jednego gatunku. Taki sposób rolnictwa powoduje, że gleba wyjaławia się bardzo szybko (czyli zostaje pozbawiona substancji odżywczych). Zamiast tego...
  • stosują płodozmian! Płodozmian zapobiega groźnym chorobom roślin i powoduje, że gleba staje się coraz bardziej żyzna

Ok, a co z certyfikacją roślin egzotycznych takich jak mąka kokosowa? Jak komisja sprawdza, czy faktycznie są eko?

Egzotyczne surowce, z których korzystamy, mimo że pochodzą spoza Unii Europejskiej, jak np. mąka kokosowa czy cukier kokosowy, sprzedawane są przez europejskich producentów ekologicznych. Rokrocznie każdy z naszych dostawców przechodzi kontrolę jakości swoich surowców, podczas której pobieranie są próbki i oceniane pod względem zawartości wszystkich niedozwolonych substancji. I możesz uwierzyć nam na słowo – przepisy są bardzo wyśrubowane, a Komisja sprawdza każdy najmniejszy szczegół… Oprócz tego Komisja certyfikująca organizuje niezapowiedziane kontrole, tak aby nie było miejsca na żadne oszustwa.

Bio czy eko?

Z punktu widzenia prawa są to synonimy, którymi producenci żywności ekologicznej mogą posługiwać się zamiennie. Za tymi określeniami stoją ściśle zdefiniowane procedury, proces uprawy i produkcji. Na każdym produkcie określonym jako ekologiczny znajdziesz jeszcze euro-listek z konkretnym numerem jednostki certyfikującej.

Zdrowo Namieszane: ekologiczne i zdrowe mieszanki

Nie żałujemy ani minuty poświęconej na przygotowania do certyfikacji ekologicznej. Dla nas eko brzmi dumnie - bo wiemy, że ten wysiłek przekłada się na jakość, która z kolei trafia na Twój talerz!

Ania i Justyna

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.